TZM Ugljan u srpnju bilježi 4,17 posto više dolazaka nego lani u isto vrijeme (www.nasiskolji.hr)
Prema podacima iz sustava eVisitor, na dan 31. srpnja 2020. na podruÄju TZM Ugljan boravile su ukupno 4303 osobe, od toga su 1281 osoba vikendaÅ¡i i prijatelji stanovnika pojedinih mjesta.
– Od 1. do 31. srpnja ostvareno je 5371 dolazak, Å¡to je 4,17 posto viÅ¡e u usporedbi s proÅ¡lom godinom, i 57.695 noćenja ili 97,9 posto u usporedbi s istim razdobljem lani, istiÄe Marina Belić Telac, direktorica TZM Ugljan.
U komercijalnom smještaju, dodaje, ove godine u srpnju bilo je 4336 dolazaka, a to je 3,36 posto više u usporedbi s prošlogodišnjim rezultatima, i 38.628 noćenje ili 0,77 posto više u odnosu na lani.
Na godiÅ¡njoj razini, od 1. sijeÄnja do 31. srpnja 2020., ostvareno je 7736 dolazaka, Å¡to je 0,10 posto viÅ¡e u usporedbi s 2019. godinom, i 77.174 noćenja, Å¡to je 99,1 posto u usporedbi s lanjskom godinom.
– Jako smo zadovoljni rezultatima, posebno u komercijalnom sektoru, na koji otpada 78,5 posto svih dolazaka, Å¡to je 1,2 posto viÅ¡e nego u istom razdoblju proÅ¡le godine. Prema nacionalnoj strukturi, najbrojniji su Slovenci, Hrvati i Nijemci, i to većinom obitelji s djecom koje se najÄešće po nekoliko puta vraćaju na naÅ¡e podruÄje. Zbog povoljne epidemioloÅ¡ke situacije mnogi turisti odluÄili su i ovu godinu ljetovanje provesti kod nas jer nas doživljavaju sigurnom destinacijom, Å¡to svakako i jesmo, naglaÅ¡ava direktorica Belić Telac.
Rezultate za protekli mjesec, na osnovi podataka iz sustava eVisitor, zbrojio je i direktor TZO Preko Ivan Košta.
-Kada gledamo samo srpanj 2020. i isto razdoblje lani, imali smo 3653 dolazaka, naspram 4730 prošle godine. Noćenja smo protekli mjesec zabilježili 35.378, a u isto vrijeme lani 46.629, što nam govori da imamo 22 posto manje dolazaka i 24 posto manje noćenja u srpnju ove godine u usporedbi s 2019. godinom.
Na dan 31. srpnja 2020. na podruÄju koje pokriva njegov ured (Preko, Poljana, Sutomišćica, Mali Lukoran, Lukoran, OÅ¡ljak, Sestrunj i Rivanj) boravilo je ukupno 2378 osoba.
– Ostvarili smo 78 posto dolazaka i 76 posto noćenja u usporedbi s istim razdobljem proÅ¡le godine. Zadovoljan sam jer je ovo specifiÄna i zahtjevna sezona. Treba napomenuti kako nam ove godine nije otvoren kamp u Lukoranu – jedini autokamp na podruÄju TZO Preko – i tu nam nedostaje njihovih oko 1500 noćenja za srpanj. Na komercijalni sektor u prvih sedam mjeseci otpada 71 posto svih dolazaka. Prema nacionalnoj strukturi, najbrojniji su Slovenci, Hrvati i Nijemci koji su nas prepoznali kao sigurnu destinaciju obiteljskog i odmoriÅ¡nog turizma te destinaciju aktivnog odmora iako su nam ove godine izostali pravi „aktivni gosti“ u predsezoni zbog nemogućnosti putovanja, komentira direktor KoÅ¡ta te dodaje da je joÅ¡ uvijek nepoznanica kako će izgledati podsezona u smislu boravka tzv. aktivnih gostiju jer je to vrijeme njihovo omiljeno razdoblje boravka na naÅ¡em otoku.
Zadovoljstvo zbog dobrih i neoÄekivanih rezultata u Å¡pici sezone ne krije ni naÄelnik Općine Preko Jure Brižić, koji naglaÅ¡ava da se sliÄne brojke, prema najavama i ostvarenim rezervacijama, mogu oÄekivati i u kolovozu.
– Mimo svih predviÄ‘anja struÄnjaka, TZM Ugljan ima i povećanje dolazaka iako nedostaju gosti iz hotela jer su vlasnici zbog epidemioloÅ¡ke situacije odluÄili zatvoriti cijeli objekt u ovoj sezoni. Nedostaje nam i kamp u Lukoranu, a u svim ostalim mjestima ostali smo otprilike na lanjskoj razini. JoÅ¡ jednom smo se pokazali kao dobra obiteljska destinacija, ali i odrediÅ¡te koje dnevno posjećuju brojni biciklisti i kupaÄi s kopna ili susjednog otoka, smatra naÄelnik Brižić.
Prema njegovu mišljenju, na minuse je utjecao i nedolazak aviogostiju, koji su u srpnju izostali, posebno iz Velike Britanije i skandinavskih zemalja.
-Nadamo se da će i u ostatku sezone epidemioloÅ¡ka situacija biti povoljna te da ćemo ostvariti oko 80 posto lanjskog prometa, a taj rezultat bit će nagrada za trud svih turistiÄkih djelatnika i općinskih komunalnih radnika koji su poduzeli sve da ova sezona ipak bude dobra, poruÄuje Brižić.
Link na originalni Älanak